Istorie Aprilie 18, 2014

Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, a sfinţit duminică, 1 septembrie 2013, Biserica "Sfânta Parascheva" a parohiei Bradu-Grinţieş, Protopopiatul Ceahlău, judeţul Neamţ.

Lucrările de construcţie ale bisericii parohiei Bradu au început după ce pe 6 iunie 1996, părintele Mihai Damian, protopop emerit al Protopopiatului Ceahlău, a pus piatra de temelie. Terenul pentru construcția bisericii a fost donat de famlia Ungureanu Gheorghe și Maria. Biserica a fost zidită din cărămidă, cu structura de rezistență din beton armat. Au urmat finisajele interioare și fațada bisericii, pictura interioară și exterioară, catapeteasma, dotarea cu mobilierul și obiectele de cult necesare, aleea și clopotnița bisericii. Parohia Bradu a fost înființată ca parohie misionară în anul 1994, iar în acelaşi an pe 1 octombrie a fost numit paroh părintele Nicolae Apetroae, sub stăruința căruia, prin jertfa și dăruirea credincioșilor, s-a zidit noua biserică.